MerqezArt

Alternative Art Space

Merqez Art, 19 Haziran 2021 tarihinde Şenkar Öztüzün tarafından kurulmuştur.

Alternatif Sanat Mekanı, 2000 yılından bu yana her yıl üç yüz binden fazla ziyaretçi ağırlayan Bodrum Marina Yacht Club bünyesinde üç ayrı salonda faaliyet göstermektedir.

Sanatı ulaşılabilir kılmak; daha çok sanatsevere ulaştırmak, yeni sanatseverlerler kazanmak, usta sanatçıların yanısıra yeni sanatçılara geniş kitlelere ulaşma imkanı tanımayı hedefleyen mekan, 2023 yılında ilk kez Günyüzü Sanatçıyı Destek Projesini hayata geçirmiştir.

Disiplinlerarası yaklaşım ile sanata ve sanatçıya daima kucak açmış Ülkemizin nadide tatil beldesi Bodrum’u hakettiği şekilde sanatla yüceltmeyi hedefleyen Merqez Art, bu proje kapsamında demografik ya da konjonktürel güçlükler nedeniyle günyüzüne çıkamamış sanatçıları ve sanat eserlerini ortaya çıkararak sanata ve sanatçıya değer katmaya devam etmektedir.

Sanat izleyicisine alternatif sanat deneyimleri yaşatan mekan, her yıl düzenlenecek olan Günyüzü projesi ile geniş kitlelere ulaşamamış, tutkuyla üretmeye devam eden sanatçılara ses olmayı hedeflemektedir.