Changes - A Series Of Pertinent Transformations

Changes - A Series Of Pertinent Transformations

Gül Kozacıoğlu

1 Şubat - 31 Mart 2024

Gül Kozacıoğlu, David Bowie'nin 1971 yapımı aynı adlı şarkısından esinlenen yeni sergisi ‘Değişimler’ sergisini açıyor. Bu eklektik sergi, sanatçının eserlerinde değişim konusundaki büyülenmesini konu alan bir düşünceden mürekkep.

Sergi, Bodrum’dan uzak diyarlarda kaldığı sıralarda yarattığı eserleri bir araya getiriyor; sanatçının yedi yıllık çalışmalarına ek olarak çeşitli dönüşüm formlarını da ele alıyor.

BODRUM MARINA YACHT CLUB, MERQEZ SANAT ALTERNATİF SANAT MEKANI, 01.02.2024 – 31.03.2024 Açılış: 01.02.2024 18:00-20:00

Sergi, yer değiştirme,tereddüt ve geçişlerle geçen, birden fazla coğrafyada vücut bulan ancak yine de dönüşüm temasıyla birbirine bağlı yedi yılı anlatıyor. Değişimler, sanatçının yerellik ve coğrafyanın ötesinde, bugün hala evrensellik taşıyan Helenistik felsefeleriyle yönlendirilen çeşitli dönüşüm düzlemlerini, içsel yolculukları ve dışsal tezahürlerini gözlemliyor.

Eski Yunan kozmolojisinde, doğanın döngüleri Dionysos ve Demeter tarafından yönetiliyordu. Bu nedenle, insanın doğum ve ölümü, doğanın her yıl kendini yenilediği baharın yeniden doğuşuyla bağdaştırılıyordu.

Dionysos ve Demeter'e tapınanlar, tanrılarının gizem kültlerine tapınıp ayinleri aracılığıyla doğanın sürekli tekrar eden döngüsüne yeniden giriyor, böylelikle sürekli bir cennetin içinde tekrar tekrar doğduklarına inanıyorlardı.

6. yüzyılda yaşamış bir filozof olan Efes’le Herakleitos, felsefesini sürekli değişim ilkesine dayandırdı. Dünyayı, evreni ve hayatı sürekli bir akış süreci olarak gözlemledi - asla var olmayan, her zaman dönüşen - bunu evrensel ve zamansız nakaratla dile getirdi: "Her şey akar" / πάντα ρει, panta rei.

Ege'ye dönüşünde ve bu serginin vesilesiyle Merqez Art, Bodrum'da, sanatçı ‘Changes’ sergisi ile kendi değişim merakını sorguluyor. Bowie'nin sözlerinden etkilenen ("Strange fascinations fascinate me, Ah changes are taking the pace I'm goin through..."), yeni sergisi 2017-2023 yılları arasında ürettiği enstalasyonlar ve performanslar sürecinde yaratılan fotoğrafik ve şiirsel eserlerin bir birleşmesini sunuyor:

  • 'Stardust' - 2017 yılında İstanbul'daki St Helena Şapeli'nde interaktif bir enstalasyon, kaybettiğimiz tüm kişilere bir övgü niteliğindeydi, maddi ve maddi olmayan durumlar arasındaki aşkınlığı yorumluyordu,"Yıldızlardan doğarız, Yıldızlara döneriz, bu arada ışığımızı birbirimizle paylaşarak" kozmik mitolojisinde yer alıyordu.
  • 'I SEE YOU' - 2022 yılında İstanbul'daki Galeri Bomontiada'da prömiyeri yapılan interaktif bir performans, kişisel ve küresel ölçekte bilinç ve varoluş biçimlerinin dönüşümü için bir çağrıdır.
  • 'Aşk Olsun' - Portre fotoğrafçılığı, şiir ve çiçeklerin yaşamlarının belgelenmesi yoluyla Helenistik bir yaşam ve yeniden doğuş döngüleri çalışması, Kurt Cobain'e bir selam mahiyetinde..
  • 'Water Changes' - Bir dönüş döngüsünü ve tekrar dünyaya açılmayı işaretler, sanatçının 2022-23'te Danimarka, Christianshavn da geçirdiği dönemden yeni fotoğraflar ile.